Slovenija uvaja pravico do odklopa: Delodajalci morajo ukrepati do novembra 2024
Vedno večje pričakovanje po nenehni dosegljivosti, znano tudi kot digitally yours, postaja stalnica na številnih delovnih mestih, kar povzroča pritisk na zaposlene in predstavlja resno tveganje za njihovo varnost in zdravje. Slovenija je med prvimi državami, ki je s sprejemom novele Zakona o delovnih razmerjih (novela ZDR-1D) lansko leto uzakonila pravico do odklopa.
Nova zakonodaja nalaga delodajalcem, da zagotovijo spoštovanje prostega časa delavcev, ne da bi posegali v njihovo zasebnost med dnevnim ali tedenskim počitkom, med letnim dopustom ali drugimi upravičenimi odsotnostmi z dela. Delodajalci morajo do 16. novembra 2024 sprejeti ustrezne ukrepe, ki bodo zagotovili, da delavci med svojimi prostimi trenutki ne bodo moteni.
Konkretizacija pravice do odklopa
Pravica do odklopa zagotavlja, da delavci med počitkom in odsotnostjo z dela niso dosegljivi za delodajalca. Da bi to pravico uresničili, morajo delodajalci v sodelovanju z zaposlenimi sprejeti konkretne ukrepe.
Državni sekretar na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan je ob tem poudaril: »Dopust je namenjen regeneraciji in popolnemu odklopu od službenih obveznosti. Vendar v praksi pogosto vidimo, da delavci med dopustom odgovarjajo na e-pošto in klice, kar vodi v povečano izgorelost in stres. Nenehna dosegljivost vpliva tudi na zanemarjanje osebnih odnosov ter slabše duševno zdravje. Pravica do odklopa je zato zdaj vpisana v zakon, delodajalci pa morajo do 16. novembra sprejeti ukrepe za njeno uresničitev, sicer jim grozi denarna kazen.«
Primeri dobrih praks v Evropi
Evropska podjetja so že uvedla vrsto ukrepov za zagotavljanje pravice do odklopa. Leta 2011 je podjetje Volkswagen uvedlo politiko, po kateri izklopi svoje strežnike elektronske pošte 30 minut po koncu delovne izmene in jih ponovno zažene 30 minut pred začetkom naslednje izmene. Podjetje Daimler pa je razvilo funkcijo »Pošta na dopustu«, ki zaposlenim omogoča, da med dopustom samodejno izbrišejo vso prejeto e-pošto in pošiljatelja obvestijo o izbrisu.
Med podjetji, ki so prav tako uvedla pravico do odklopa, so AXA Francija, Orange Francija, SAP, L’Oréal, Schneider Electric, BMW, IKEA in Vodafone Španija. Ti primeri kažejo, kako lahko pravica do odklopa pozitivno vpliva na dobro počutje zaposlenih in spodbuja boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.
Slovenija s to zakonodajo postavlja nov standard za varovanje pravic delavcev in zagotavljanje kakovostnega prostega časa. Delodajalci imajo zdaj manj kot tri mesece časa, da se prilagodijo novim pravilom in poskrbijo, da njihovi zaposleni uživajo zaslužen počitek brez motenj.
Za vas pripravljamo skupaj z ZDOPS brezplačni webinar z naslovom »Pravica do odklopa in vse, kar morate vedeti o delovnem času«- 18. september 2024, ob 9.00 uri.
→ Več o vsebini webinarja najdete TUKAJ.
Udeležencem webinarja bo omogočen tudi 20% popust za nakup vzorca »Pravilnika o pravici do odklopa«
(Vir: OZS, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, GOV)