Solidarnostni prispevek za leto 2023 in 2024 / solidarnostna sobota
1. Obvezni solidarnostni prispevek
Predlog dopolnitev in sprememb interventnega zakona, ki je bil konec avgusta 2023 prejet na Odboru DZ RS za infrastrukturo, okolje in prostor uvaja nov obvezen solidarnostni prispevek za leto 2023 in 2024.
Zavezanci za plačilo prispevka so fizične in pravne osebe, razen zavezancev, ki so ustanovljeni za opravljanje nepridobitne dejavnosti. Prispevka ne bodo nosile fizične osebe in fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, če osnova za obračun solidarnostnega prispevka ne presega 35% povprečne plače zaposlenih v RS za leto 2023 oz. 2024 (povprečna plača zaposlenih za leto 2022 znaša 2.023,92 eur)
Osnova za obračun prispevka:
• fizičnih oseb je vsota bruto dohodkov, ki se vštevajo v letno odmero dohodnine (vsi dohodki, ki so obdavčeni sintetično), vključno z izplačilom dela plače za poslovno uspešnost. Prav tako se prispevek obračuna od vseh ostalih dohodkov, ki jih prejme fizična oseba in so obdavčeni cedularno (najemnine, obresti, dividende, dobiček iz kapitala).
• fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost, je davčna osnova pred uveljavljanjem olajšav in izgub.
• pravnih oseb je davčna osnova pred uveljavljanjem olajšav in izgub.
Prispevek se obračuna od osnove v višini:
• za fizične osebe 0,3%
• za pravne osebe 0,8%
Obvezni solidarnostni prispevek se ne šteje za davčno priznan odhodek po določbah ZDDPO-2 in ZDoh-2.
Solidarnostni prispevek se za posamezno leto zmanjša za vplačila iz naslova solidarnostnih sobot, vendar največ do višine obveznega solidarnostnega prispevka.
Iz predloga zakona ne izhaja, da:
- bi se solidarnostni prispevek znižal za sredstva, ki so bila že donirana s strani fizičnih ali pravnih oseb prizadetim v poplavah in
- so solidarnostnega prispevka oproščene fizične in pravne osebe, ki so utrpele škodo.
Verjamemo, da je večina državljank in državljanov, obrtnikov, podjetnikov in podjetij priskočila na pomoč prizadetim v poplavah z donacijami v denarju in naravi, s prostovoljnim delom, mehanizacijo, ipd …, pred pozivom vladajočih. Slovenci smo bili in vedno bomo solidarni, na kar smo lahko izredno ponosni.
Menimo, da obvezen solidarnostni prispevek ni prava pot. Solidarnost nikoli in nikdar ne sme biti odrejena, predpisana, celo oglobljena. S predpisom namreč izničimo vse kar solidarnost v osnovi predstavlja.
2. Solidarnostna sobota
ZIUOPZP je uvedel začasni ukrep solidarnostne delovne sobote in obvezen solidarnostni prispevek.
Solidarnostna sobota
IUOPZP je uvedel začasni ukrep solidarnostne delovne sobote in obvezen solidarnostni prispevek.
Solidarnostna sobota
Delodajalec lahko, za zagotovitev dela sredstev za omilitev škode nastale zaradi poplav in plazov, določi eno delovno soboto v letu 2023 in eno v letu 2024 kot solidarnostno delovno soboto (če delovni proces poteka tudi v soboto, se lahko določi kateri drug dan). Posvetovanje o delovni soboti je potrebno izvesti s sindikatom, svetom delavcev ali delavskim zaupnikom, če tega ni, pa z delavci v podjetju. Delo opravljajo le delavci, ki so predhodno podali pisno soglasje.
Obračun plače: Delavec je za delo na solidarnostno soboto upravičen do plačila za nadurno delo.
Prispevek delavca: neto plača
Prispevek delodajalca: enak znesek kot ga prispevajo delavci.
Poročanje: Obračun prispevkov se predloži na posebnem obrazcu na FURS. Plačilo se izvede v 10 dneh po predložitvi obračuna.
Prispevek se nakaže v Sklad za obnovo Slovenije.
(Vir: Jasmina Malnar Molek, davčna svetovalka pri OZS)